Amaçlar/

Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi 2005 yılında kurulmuştur.

Merkez kültür, sanat, tasarım, müzik, sanat tarihi, sanat eğitimi, geleneksel el sanatları, arkeoloji, antropoloji, mimari ve restorasyon gibi alanlarda ve bu alanların teknoloji ile ilgili uygulama ve araştırma konularını içeren tüm konularda aktivite ve araştırmalarını destekler.

Merkez ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırmaların yapılması, devlet ve özel sektöre bağlı projelerin geliştirilmesi ve müzik, kültür ve sanat tarihi konularında kamu ve özel sektöre danışmanlık hizmeti verilmesi görevlerini yüklenir.


>>Ana Sayfa
>>Yönetim Kurulu
>>İletişim
Etkinlikler/

TÜRKİYE - KORE SERAMİK ÇALIŞTAYI

Alaçatı - İzmir / 26 Temmuz - 06 Ağustos 2006

Uluslararası sanat ortamlarında zaman zaman karşılaşan biri Türk diğeri Koreli iki dost seramik sanatçısı; Ferhan Taylan Erder ve Prof. Suku Park, diğer Türk ve Koreli seramik sanatçılarını verimli bir çalışma ortamında buluşturarak kalıcı bir sanat eseri yaratmak, sanatı toplumsallaştırmak ve insanlarla paylaşmak düşüncesini geliştirdi.Bu düşünce çerçevesinde Alaçatı’da Türkiye-Kore Seramik Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay etkinlikleri kapsamında, Türk ve Koreli seramik sanatçılarının, özgün yaratılarıyla seramik duvar panosu, Alaçatı meydanında sanatsal ve kültürel etkileşimi sağlayacak ve Alaçatı’ya bir dostluk simgesi olarak katkıda bulunacaktır.

Çalıştay’a, Prof. Suku Park, Hyun-Sık In, In-Sook Rhee, Joo-Hee Lee, HYun-Kyung Kim’den oluşan Koreli seramik sanatçılar ile Ferhan Taylan Erder, Tüzüm Kızılcan, Mutlu Başkaya, Atilla Kılıç’tan oluşan Türk seramik sanatçıları katılmaktadır.

Bu sanat etkinliğine katılacak 4 Türk ve 5 Koreli seramik sanatçısı, Alaçatı Kent Müzesi olarak yeniden düzenlenecek olan Tarihi Taş binada çalışarak, kamusal bir mekâna yerleştirilecek ve her bir parçası bir sanatçı tarafından gerçekleştirilecek “seramik duvar panosu’ üreteceklerdir. Çalıştay sırasında Alaçatı kumsalında sanatçılar tarafından yapılacak “Raku” çalışması ile toprağın ateş ve su ile serüveni izleyicilerle paylaşılacaktır. Çalışma sonunda, mekan sergi alanına dönüşecek, üretilen işler kısa süre için sergilenecektir. Çalıştay etkinliği sonrasında bu ortak üretim “seramik duvar panosu” Alaçatı kentine armağan edilecektir.

Türkiye-Kore Seramik Çalıştay’ının gerçekleştirilebilmesi için önemli katkılarda bulunan Alaçatı Belediye Başkanı Sayın Muhittin Dalgıç ile Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal ve Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi‘ne, Prof. Dr. İlhan Tekeli ,Doç. Dr. Aydan Balamir ve Prof. Dr. Murat Balamir’e, Arts and Crafts Seramik Atölyesi’ne, Türk-Koreli seramik sanatçılarına ve desteklerini esirgemeyen sanatsever dostlara en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ahter Bademli Kıral

Sergi sorumlusu:
Ahter Bademli Kıral

Çalıştay organizasyon komitesi:
Ferhan Taylan Erder
Suku Park
Ahter Bademli Kıral
Tüzüm Kızılcan

Çalıştaya katılan sanatçılar:
Suku Park, Ferhan Taylan Erder, Tüzüm Kızılcan, Hyun-Sık In, Atilla Cengiz Kılıç, Hyun-Kyung Kim, Joo Hee Lee, Mutlu Başkaya, In-Sook Rhee.

Destekleyenler:
Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi
Alaçatı Belediyesi
Arts and Crafts Seramik Atölyesi
Aydan/Murat Balamir
İlhanTekeli
Aykut Mutlu